Ett år efter lanseringen av Redmi Watch 2 och Redmi Watch 2 Lite, Xiaomi är tillbaka igen och förbereder sig för att lansera en ny smartklocka som heter Redmi Watch 3. Den bärbara är en smartklocka för fitnesstracker som fick en fyrkantig design med en 1,75-tums AMOLED-skärm och kan vara utrustad med flera funktioner inklusive en pulsmätare, SPO2 blodsyremätare, Multisportlägen, Husläkare, 5Vattentät bankomat, och stöd Bluetooth -samtal. Så låt oss gå till alla detaljer!
Design av Xiaomi Redmi Watch 3 SmartWatch:

Som du ser på bilden ovan, Denna nya Redmi Watch 3 smartwatch kommer i en fyrkantig form som ser stilig ut, sportig, och passar män och kvinnor.?Mäter 42,4*36¡Á9,9mm och väger ca 37g. Det finns en fysisk knapp på höger sida av fallet. Den ansvarar för funktionen att slå på runback, och gränssnittsomkoppling. Baksidan av enheten fick en typisk konfiguration ¨ c det finns magnetiska kontakter för laddning och en pulssensor.
Redmi Watch 3 kroppen är gjord av aluminiumlegering medan remmen finns i silikon. Angående bildskärmen! Denna Redmi 3 smartwatch har en 1,75-tums stor AMOLED-pekskärm som stöder en alltid påslagen skärm och är skapad med en upplösning på 390*450 pixlar. Denna fitnesstracker är också fullpackad med en mängd olika urtavlor och finns i svart, silver, och gröna färger.
Funktioner hos Redmi 3 Smart klocka:

Redmi Watch 3 är en 5ATM vattentät smartklocka som erbjuder skydd upp till ett djup av 50 mätare. Det kan bäras orofritt för daglig användning eller vid simning. Den bärbara har en pulssensor, som samlar in data om vår hjärtfrekvens över 24 timme. Denna fitnesstracker hjälper dig också att kontrollera din sömn, Tack vare dess kompletta sömnmonitor. Den har också en pedometer och gör att vi kan kontrollera och uppskatta kalorierna som bränns under hela dagen.
Förutom funktionerna som nämns ovan, Xiaomi Redmi Watch 3 Inbyggd GPS-sensor gör att du kan spåra utomhusaktiviteter mer exakt. Du kan spåra det täckta avståndet, de rutter du tar, och din plats. Ytterligare funktioner är en blodsyror av blod, Multi-sportlägen, Bluetooth-samtal, Ring eller skicka meddelanden påminnelser, Appaviseringar, och mer. Denna smartklocka kan ha en batterikapacitet på 289mAh som kan hålla 7 dagar med normal användning och 20 dagar med grundläggande klockläge.
Du kanske också gillar:
- 12 BÄSTA STANDALONE SMARTWATCHAR MED SIM-KORT OCH WIFI 2023
- 9 Bästa smartur med HD -kamera 2023
- 7 Bästa Android -smartur för män just nu
Xiaomi Redmi klocka 3 Smartwatch Full Specs:
| Anordning | Redmi 3 |
|---|---|
| Form | Fyrkant |
| Dimensionera | 42.4x36x9,9 mm |
| Vikt | 37g |
| Färger | Svart, Silver, Grön, Blå |
| Visa | Amolerad |
| Skärmstorlek | 1.75 Tum |
| Skärmupplösning | 390*450 pixlar |
| Kompatibelt operativsystem | Android & IOS |
| Sensorer |
|
| Bluetooth | V5.1 |
| Husläkare | Ja |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Multisportläge | 100 sportlägen |
| Pulsmätare | Ja |
| Blodsyremonitor | Ja |
| Sömnmonitor | Ja |
| Vattentät | 5Vattentät bankomat |
| Ytterligare funktioner |
|
| Batterikapacitet | 289mAh |
| Normal användning | 7 dagar |
| Appens namn | Xiaomi Wear |
| Rem | Silikon |
| Pris | $$ Priserna är nedan |
För- och nackdelar enligt specifikationer?
Proffs: Elegant design, AMOLED-skärm,? Flera typer av hälsoövervakning, Multisportlägen, Nfc, Inbyggd GPS, Lämplig för simning
Nackdelar: Det stöder inte eSIM
Pris och tillgänglighet?
Xiaomi Redmi klocka 3 är för närvarande endast tillgänglig på Aliexpress till olika priser. Du kan välja det bästa priset för dig!
Kontrollera pris 1
Kontrollera pris 2
Du kanske också gillar att kolla:?De nya och senaste smartklockorna 2023






