A few months after launching the Huawei Watch 4, Huawei may start thinking of throwing the Huawei Watch 5 alongside the Watch 5 Pro in 2024. The wearable is a sporty smartwatch that may come circular with a 1.5-inch AMOLED screen and may be equipped with several features including a heart rate monitor, SPO2 Blood oxygen monitor, GPS, NFC, ECG, 5ATM Waterproof, and so on. So let’s dive into the full details!
Huawei Watch 5 Smartwatch Full specs:
So far! there are no rumors or information about the looks or technical features of the Huawei Watch 5. However, we will put our full expectations of the Upcoming Huawei Smartwatch.
| Device | Watch 5 |
|---|---|
| Shape | Circular |
| Dimension | 46*46*11mm |
| Weight | 50g |
| Colors | Silver, White, Black, Blue |
| Display | AMOLED |
| Screen Size | 1.5 Inch |
| Screen Resolution | 466 x 466 pixels |
| Operating System Os | HarmonyOS 4.0 |
| Sensors |
|
| Bluetooth | V5.2 |
| GPS | Yes |
| NFC | Yes |
| eSIM | Yes |
| Multi-sports mode | Yes |
| Heart rate monitor | Yes |
| Blood oxygen monitor | Yes |
| Sleep monitor | Yes |
| Waterproof | 5ATM |
| Additional Features |
|
| Battery Capacity | 550 mAh |
| Normal Usage | 3-5 Days |
| App | Huawei Health |
| Strap | Silicone, Leather |
| Price | $$ The prices are below |
Price and Release date?
So far, there’s no information about the price and release date of the Huawei Watch 5, but we expect Huawei will launch the Watch 5 in May 2024 at a price range between $450 to $500. Buy Huawei Watch 4
You May Also Like To Check Out:?The New and Latest Smartwatches 2024






