A couple of months after launching the Galaxy Watch 5, Samsung is back again and preparing to launch Samsung Galaxy Watch 6 i 2023. The wearable is a sporty smartwatch that may get a circular design with a 1.4-inch Super AMOLED screen and may be equipped with several features including a heart rate monitor, Blodtrycksmätare, Multisportlägen, EKG, till exempel, Husläkare, IP68 vattentät, Och många fler. Så låt oss dyka in i alla detaljer!
Notera: The information that you will see in this article is just our expectations, We will update this article when we will get new information
Design av Samsung Galaxy Watch 6 SmartWatch:
Just like the Galaxy Watch 5! This new Galaxy Watch 6 smartwatch may also get a circular design that looks stylish, modern, och passar män och kvinnor.?Mätning 44.4 x 43.3 x 9.8mm and weighing about 40g. Det finns två fysiska knappar på höger sida av fodralet. Det är ansvarigt för funktionen att slå tillbaka tillbaka. Baksidan av enheten fick en typisk konfiguration ¨ c det finns magnetiska kontakter för laddning och en pulssensor.
Samsung Galaxy Watch 6 watch body will be made of Aluminum alloy while the strap will be available in silicone. Angående bildskärmen! This Galaxy Watch6 watch will use a 1.4-inch Super AMOLED touchscreen that supports an always-on display and is created with a resolution of 450*450 pixlar.
Features of the Galaxy Watch6 Smart Watch:
Samsung Galaxy Watch 6 är en IP68 vattentät smartklocka som erbjuder skydd upp till ett djup av 50 mätare. Det kan bäras orofritt för daglig användning eller vid simning. Smartwatch har en pulssensor, som samlar in data om vår hjärtfrekvens över 24 timme. Denna fitnesstracker hjälper dig också att kontrollera din sömn, Tack vare dess kompletta sömnmonitor. Den har också en pedometer, tillåter oss att kontrollera och uppskatta kalorierna förbrända under dagen.
Förutom funktionerna som nämns ovan, Samsung Galaxy Watch 6 will built-in GPS sensor that allows you to track outdoor activities more accurately. Du kan spåra det täckta avståndet, de rutter du tar, och din plats. Ytterligare funktioner är en SPO2 blodsyremätare, Blodtrycksmätare, Multi-sportlägen, EKG, Andningsträning, Nfc, Ring eller meddelande påminnelse, Appavisering, Bluetooth, och mer. The galaxy Watch6 will have a 450mAh large battery that can last 2-5 dagar med normal användning och 7 dagar med grundläggande klockläge.
Du kanske också gillar:
- 12 BÄSTA STANDALONE SMARTWATCHAR MED SIM-KORT OCH WIFI 2023
- 10 Bästa smartur med HD -kamera 2023
- 6 Bästa Android -smartur för män just nu
Samsung Galaxy Watch 6 Smartwatch Fullständiga specifikationer:
| Anordning | Galaxy Watch6 |
|---|---|
| Form | Cirkulär |
| Dimensionera | 44.4 x 43.3 x 9.8mm |
| Vikt | 40g |
| Färger | Svart, Silver, Blå, Rosa |
| Visa | Super AMOLED |
| Skärmstorlek | 1.4 Tum |
| Skärmupplösning | 450x 450 pixlar |
| Kompatibelt operativsystem | Android & IOS |
| Sensorer |
|
| Bluetooth | V5.2 |
| Husläkare | Ja |
| Nfc | Ja |
| till exempel | Ja |
| Multisportläge | Ja |
| Pulsmätare | Ja |
| EKG | Ja |
| SPO2 blodsyremätare | Ja |
| Vattentät | IP68 |
| Ytterligare funktioner |
|
| Batterikapacitet | 450 mAh |
| Normal användning | 2-5 dagar |
| App | Galaxy Wearable |
| Rem | Silikon, Stål |
| Pris | $$ Priserna nedan |
Pris och releasedatum?
Än så länge, there is no information about the price and release date of the Samsung Galaxy Watch 6. Dock, we expect that Samsung will release the Galaxy Watch6 in August or September 2023 till en prisklass mellan $260 till $350.
Du kanske också gillar att kolla:?De nya och senaste smartklockorna 2023






