Samsung har precis lanserat Galaxy Watch 5 Pro tillsammans med Samsung Galaxy Watch 5. The wearables är en fitness tracker smartwatch som fick en cirkulär design med en 1,4-tums Super AMOLED-skärm och är utrustad med flera funktioner inklusive en pulsmätare, Blodtrycksmätare, SPO2, EKG, till exempel, Husläkare, 50 meter vattentät, och så vidare. Så låt oss dyka in i alla detaljer!
Design av Samsung Galaxy Watch 5 Pro SmartWatch:

Som du ser på bilden ovan! Denna Galaxy Watch 5 Pro-klocka kommer i en cirkulär form som ser robust ut, ståtlig, och passar män och kvinnor.?Mätning 45.4 x 45.4 x 10,5 mm och väger ca 46,5 g. Det finns två fysiska knappar på höger sida av fodralet. Det är ansvarigt för funktionen att slå tillbaka tillbaka. Baksidan av enheten fick en typisk konfiguration ¨ c det finns magnetiska kontakter för laddning och en pulssensor.
Samsung Galaxy Watch 5 Pro klockkropp är gjord av titan medan remmen finns i silikon. Angående bildskärmen! Denna Samsung Galaxy Watch 5 Pro använder en 1,4-tums Super AMOLED-pekskärm täckt med safirglas och är skapad med en upplösning på 450*450 pixlar. Denna Galaxy-klocka är också packad med en mängd olika urtavlor och finns i svarta och gråa färger.
Funktioner hos Galaxy Watch5 Pro Smart Watch:

Samsung Galaxy Watch 5 Pro är en IP68 vattentät smartklocka som erbjuder skydd upp till ett djup av 50 mätare. Det kan bäras orofritt för daglig användning eller vid simning. Gadgeten har en pulssensor, som samlar in data om vår hjärtfrekvens över 24 timme. Denna fitnesstracker hjälper dig också att kontrollera din sömn, Tack vare dess kompletta sömnmonitor. Den har också en pedometer och gör att vi kan kontrollera och uppskatta kalorierna som bränns under hela dagen.
Förutom funktionerna som nämns ovan, Denna Galaxy Watch 5 Pro inbyggd GPS-sensor låter dig spåra utomhusaktiviteter mer exakt. Du kan spåra det täckta avståndet, de rutter du tar, och din plats. Ytterligare funktioner är en SPO2 blodsyremätare, Blodtrycksmätare, Termometer, Multi-sportlägen, EKG, Andningsträning, Nfc, Ring eller meddelande påminnelse, Appavisering, Bluetooth, och mer. Smartklockan är även utrustad med ett 590mAh stort batteri som kan hålla 2-3 dagar med normal användning och 7 dagar med grundläggande klockläge.
UTVALDA INLÄGG:
- 12 BÄSTA STANDALONE SMARTWATCHAR MED SIM-KORT OCH WIFI 2022
- 10 Bästa smartur med HD -kamera 2022
- 6 Bästa Android -smartur för män just nu
Samsung Galaxy Watch 5 Pro smartwatch fullständiga specifikationer:
| Anordning | Galaxy Watch5 Pro |
|---|---|
| Form | Cirkulär |
| Dimensionera | 45.4 x 45.4 x 10,5 mm |
| Vikt | 46.5g |
| Färger | Svart, Grå |
| Visa | Super AMOLED |
| Skärmstorlek | 1.4 Tum |
| Skärmupplösning | 450x 450 pixlar |
| Kompatibelt operativsystem | Android & IOS |
| Sensorer |
|
| Bluetooth | V5.2 |
| Husläkare | Ja |
| Nfc | Ja |
| till exempel | Ja |
| Multisportläge | Ja |
| Pulsmätare | Ja |
| EKG | Ja |
| SPO2 blodsyremätare | Ja |
| Vattentät | IP68 |
| Ytterligare funktioner |
|
| Batterikapacitet | 590 mAh |
| Normal användning | 2-3 dagar |
| App | Galaxy Wearable |
| Rem | Silikon, Stål |
| Pris | $$ Priserna nedan |
För- och nackdelar enligt specifikationer?
Proffs: Robust design, Titanfodral, Super AMOLED-skärm, till exempel, Wifi, 5 Slags hälsoövervakning, Multisportlägen, Nfc, EKG
Nackdelar: Dåligt batteri
Pris och tillgänglighet?
Samsung Galaxy Watch 5 Pro är just nu endast tillgängligt på Aliexpress. Kontrollera pris
Du kanske också gillar att kolla:?De nya och senaste smartklockorna 2022






